JPK od 1 lipca 2018
Nie wszystkie przedsiębiorstwa będą zobowiązane przekazywać do Ministerstwa Finansów nowe raporty JPK.
Od 1 lipca wchodzi w życie obowiązek przekazywania do MF na żądanie plików kontrolnych:
- JPK_KR – księgi rachunkowe
- JPK_WB – wyciągi bankowe
- JPK_MAG – magazyn
- VAT-JPK_FA – faktury
- JPK_PKPIR – podatkowa księga przychodów i rozchodów
- JPK_EWP – ewidencja przychodów.
Do przesłania wspominanych rodzajów plików muszą być przygotowane mikro-, małe- i średnie przedsiębiorstwa, jednakże wybrane podmioty mogą liczyć na pewne ustępstwa.
JPK_MAG zobowiązuje przedsiębiorców do dostarczania informacji o wielkości ilościowo-wartościowej zapasów, przy czym podstawę ewidencji stanowią znormalizowane dokumenty magazynowe (PZ, WZ, RW, MM). Prowadzenie gospodarki zapasami w przedsiębiorstwie można jednakże odbywać się wg. różnych zasad wyszczególnionych w ustawie o rachunkowości:
- Art. 17 ust.1 pkt 1 tj. prowadzenie przez określony podmiot ewidencji ilościowo – wartościowej zapasów
- Art. 17 ust.2 pkt 2-4 tj. ewidencję ilościową obrotów i stanów poszczególnych składników zapasów; ewidencję wartościową obrotów i stanów poszczególnych składników zapasów; odpisywanie w koszty poszczególnych składników zapasów bezpośrednio w momencie ich zakupu.
Tym samym prowadzenie ewidencji wg. art. 17 ust.2 nie dostarcza informacji, które są wymagane w JPK_MAG. Teoretycznie organy podatkowe nie mają podstaw prawnych, żeby żądać od podmiotów wykorzystujących uproszczony model ewidencji (dozwolony przez obowiązującą ustawę) przesłania pliku kontrolnego.